Η Ομάδα INFOSTRAG [1] του Εργαστηρίου Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας (ΕΒΕΟ) του ΕΜΠ [2] και το Επιμελητήριο Κυκλάδων [3] διοργάνωσαν το 17o ετήσιο Σεμινάριο της Ερμούπολης για την Κοινωνία της Πληροφορίας & την Οικονομία της Γνώσης την περίοδο 8-10 Ιουλίου 2022. Το Σεμινάριο διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Ίδρυμα KAS Greece – Cyprus [4], τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών – ΕΕΛ/ΛΑΚ [5] και την εταιρεία Break Even Consulting [6]. Το Σεμινάριο για την Κοινωνία της Πληροφορίας & την Οικονομία της Γνώσης πραγματοποιείται για ένα τριήμερο κάθε Ιούλιο από το 2006 στο πλαίσιο του θεσμού των Ετήσιων Σεμιναρίων της Ερμούπολης που διοργανώνει το Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών [7] του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών [8] (ΙIΕ/ΕΙΕ) από το 1984.
Το Σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Επιμελητηρίου Κυκλάδων [9] και επίσης κάποιες από τις παρουσιάσεις έγιναν εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας Webex και επίσης το Σεμινάριο μεταδόθηκε ζωντανά μέσω του καναλιού του ΕΒΕΟ/ΕΜΠ [10] στο YouTube.
Δείτε το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου εδώ [11]
Δείτε τις παρουσιάσεις του Σεμιναρίου εδώ [12].
Οι θεματικές ενότητες του φετινού Σεμιναρίου ήταν οι ακόλουθες (δείτε τα βίντεο των ενοτήτων πατώντας στoυς αντίστοιχους συνδέσμους):
Παρασκευή 8/7, 10:00 – 13:30
Παρασκευή 8/7, 18:00 – 21:30
Καινοτόμος Επιχειρηματικότητα εντάσεως γνώσης [14]
Σάββατο 9/7, 10:00 – 13:30
Ψηφιακή πολιτική και ψηφιακός μετασχηματισμός της οικονομίας και κοινωνίας [15]
Σάββατο 9/7, 18:30 – 21:30
Η Αναπτυξιακή Προοπτική της Σύρου στην επόμενη δεκαετία
Κυριακή 10/7, 10:30 – 12:30
Συμπεράσματα του Σεμιναρίου: Γενική Συζήτηση
Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε δημοσιεύματα στον τοπικό τύπο σχετικά με το Σεμινάριο:
https://www.koinignomi.gr/sites/default/files/paper_pdfs/2022/07/KOINI_GNOMI_8_7_22.pdf [16] (δείτε σελ. 8)
Cyclades24 [20]
Syrospress [21]
Logotypos [22]
Ακολουθούν φωτογραφίες από το Σεμινάριο
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/PXL_20220710_120954833-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_193113-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_193234-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_193240-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_194212-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_204516-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_205410-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_213651-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_213707-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_213714-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220710_104700-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_120511-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_122826-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_182832-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_191853-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_192437-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_192441-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_192443-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220708_212508-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_105113-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_184154-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_193007-1024x768.jpg)
![](https://infostrag.gr/wp-content/uploads/2022/07/20220709_193040-1024x768.jpg)